Przejdź do głównej zawartości

Fix wtyczka WordPress - robots noindex dla strony testowej

Jeśli posiadamy stronę testową dev, klon oficjalnej strony, warto w ustawieniach WordPress zaznaczyć blokowanie indeksowania przez przeglądarki. Opcja ta pozwala na dodanie specjalnego META TAGu, który powoduje że informujemy roboty, aby nie indeksowały naszej strony by ta nie pojawiła się w wyszukiwaniach. Jeśli lubisz zarządzać WordPressem przez WP CLI, które nie posiada takiej komendy, przydatnym może być wykorzystanie prostej wtyczki.

Utwórz katalog w wp-content/plugins/ o nazwie no-index.

W katalogu wp-content/plugins/no-index/ utwórz pusty plik no-index.php.

Wklej i zapisz do niego następującą zawartość:

<?php
/*
Plugin Name: No Index
Description: Wtyczka dodająca tag no-index dla wersji testowej strony (SEO)
Author: Adam
Version: 1.0
*/

remove_filter( 'wp_robots', 'wp_robots_max_image_preview_large' );
add_action( 'wp_head', 'no_index', 99 );
function no_index() {
?>
<meta name="robots" content="noindex, nofollow" />
<?php

}

Aktywuj wtyczkę. Możesz to zrobić poleceniem wp plugin activate no-index

wordpress robots no-index WordPress. Fix za pomocą wtyczki.

W ten sposób przełączając się pomiędzy wersjami DEV lub synchronizując klony Staging Sites możesz bez logowania się do Kokpitu WordPress ustawić blokowanie indeksowania klonów przez roboty indeksujące.

Co to jest noindex, nofollow?

Robots=noindex. Umieszczony w nagłówku strony meta tag robots z wartością noindex informuje roboty wyszukiwarek, takie jak Googlebot, aby nie indeksowały danej strony. Oznacza to, że strona nie zostanie uwzględniona w wynikach wyszukiwania. W efekcie, użytkownicy nie będą mogli znaleźć tej strony poprzez wyszukiwarki internetowe.

Robots=nofollow. Jeśli z kolei w nagłówku umieścisz meta tag robots z wartością nofollow to informuje on roboty wyszukiwarek, takie jak Googlebot, aby nie podążały za linkami znajdującymi się na danej stronie. Oznacza to, że roboty nie będą śledzić (follow) linków i nie będą indeksować stron, do których prowadzą te linki.

Także obydwa meta tagi są przydatne, jeśli chcemy ukryć stronę testową przed robotami indeksującymi.

uwaga

Pamiętaj, że tag "noindex, nofollow" nie jest absolutnie niezawodny. Choć większość wyszukiwarek, takich jak Google, respektuje ten tag i nie indeksuje stron, nie ma gwarancji, że wszystkie roboty wyszukiwarek będą go przestrzegać.

hosting wordpress