Przejdź do głównej zawartości

Jak zainstalować wtyczkę w Wordpress?

Wordpress sam w sobie jest bardzo rozbudowaną platformą, dzięki której możemy zarządzać treściami i finkcjami na naszej stronie. Jeśli chcemy dodać nową funkcjonalność na stronie możemy zlecić to naszemu developerowi albo samodzielnie zainstalować wtyczkę, która udostępni nowe możliwości. Proces instalacji wtyczki Wordpress jest bardzo łatwy. Istnieje też kilka sposóbów na instalację wtyczek. Omówimy wszystkie z nich.

Instalacja z Kokpitu Wordpress

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na zainstalowanie wtyczki jest skorzystanie z Kokpitu naszego Wordpress, który połączony jest bezpośrednio z repozytorium wtyczek Wordpress. Znajdziesz tam prawie 60.000 różnego rodzaju wtyczek. W repozytorium dostępne są zawsze aktualne, najnowsze wersje wtyczek Wordpress możliwe do zainstalowania na każdym Wordpress - dlatego jest to najbezpieczniejsza i najłatwiejsza metoda instalacji.

Instalacja z repozytorium (zalecane)

  • Zaloguj się do swojego Kokpitu Wordpress,
  • przejdź do pozycji Wtyczki-> (1) Dodaj nową

wordpress nowa wtyczka Wordpress. Dodawanie nowej wtyczki.

  • Przeglądaj (1) dostępne wtyczki lub znajdź konkretną wtyczkę (2) wpisując jej nazwę,
  • zwracaj uwagę na istotne (3) informacje o wtyczce oraz przeglądaj (4) szczegóły wtyczki, aby nie instalować złych wtyczek. Więcej o tym dowiesz się z artykułu - Jak wybrać dobrą wtyczkę? na naszym oficjalnym blogu,
  • kliknij (5) "Zainstaluj" aby pobrać wtyczkę do Twojego Wordpress,
  • "Włącz" wtyczkę jeśli chcesz aby rozpoczęła swoje działanie.

wordpress nowa wtyczka Wordpress. Oficjalne repozytorium wtyczek Wordpress.

informacja

Instalacja to nie aktywacja. Możesz instalować wtyczki lecz aby zaczęły działać konieczna jest ich włączenie. Wtyczka wyłączona jest nieaktywna. Dopiero po włączeniu wtyczka rozpoczyna swoje działanie. I odwrotnie. Nie musisz od razu odinstalowywać wtyczki, możesz ją wyłączyć na liście zainstalowanych wtyczek. Przestanie ona w ten sposób działać ale nie zostanie usunięta z Twojego Wordpress.

Gotowe. Wtyczka jest zainstalowana.

Często wtyczki posiadają swój własny ekran powitalny / kreator konfiguracji, który aktywuje się dopiero po włączeniu wtyczki.

Instalacja wtyczki z dysku komputera

Wordpress umożliwia instalowanie wtyczki, którą posiadasz na swoim dysku w postaci pliku .zip. Wtyczki takie możemy również pobrać z repozytorium wtyczek Wordpress. Są też sytuacje, w których twórcy oprogramowania nie umieszczają swojej wtyczki w oficjalnym repozytorium, a jedynie udostępniają ją na swojej firmowej stronie internetowej, skąd możesz ją pobrać. Tyczy się to np. wtyczkek płatnych, zakupionych wersji PRO.

Jeśli chcesz zainstalować wtyczkę ze swojego komputera, powinieneś posiadać ją w postaci pliku archiwum ZIP, np. wtyczka.zip

  • Kliknij w (1) "Wyślij wtyczkę na serwer"
  • następnie kliknij w (2) "Wybierz plik", otworzy się okno wyboru pliku,
  • wskaż plik w postaci archiwum ZIP z dysku swojego komputera,
  • kliknij (3) "Zainstaluj", a następnie włącz wtyczkę.

wordpress wtyczka zip Wordpress. Instalacja wtyczki z dysku komputera.

ważne

Nie instaluj z bylekąd. Staraj się unikać instalowania wtyczek z nieoficjalnych źródeł, stron innych niż oficjalne repozytorium Wordpress czy stron z wersjami tzw. wtyczkami nulled czyli pirackimi. Wyjątkiem są wspomniane strony oficjalne twórców danych wtyczek, których brak w repozytorium.

Instalacja wtyczki przez FTP

Dla zaawansowanych możliwa jest również instalacja wtyczki poprzez wgranie folderu wtyczki na serwer. Wykonasz to np. za pomocą klienta FTP lub SSH. Jeśli nie wiesz jak sprawdź Połączenie do FTP przez programy Filezilla i WinSCP.

Folder, do którego przegrywamy rozpakowaną wtyczkę to /wp-content/plugins/.

wordpress wtyczka ftp Wordpress. Instalacja wtyczki poprzez FTP.

wskazówka

W tym przypadku przegrywamy już cały rozpakowany folder wtyczki. Jeśli posiadamy na naszym dysku plik wtyczki w postaci archiwum ZIP czyli np. wtyczka.zip musimy go wcześniej rozpakować i przegrać cały folder. Inaczej będziemy musieli rozpakować takie archiwum już na serwerze.

Ostatecznie możesz także użyć do tego narzędzia "Zarządzenie plikami" w panelu hostingowym DirectAdmin

Po wgraniu wtyczki na serwer za pomocą FTP lub innego protokołu, przechodzimy do naszego kokpitu Wordpress i wybieramy Wtyczki->Zainstalowane wtyczki. Odnajdujemy naszą wtyczkę na liście wtyczek i włączamy ją.

Instalacja wtyczki przez wp-cli

Wtyczkę możemy również zainstalować bez dostępu do przeglądarki. Wystarczy że skorzystamy z konsoli SSH i użyjemy narzędzia wp-cli, które jest dostępne na hostingu HitMe.pl.

Sprawdź jak zainstalować wtyczkę za pomocą wp-cli

informacja

Narzędzie wp-cli jest dostępne w dla wszystkich klientów posiadających dostęp do SSH w swoich sługach hostingu HitMe.pl jak: Hosting WWW NVMe, Hosting Elastyczny, Hosting Wordpress, Hosting Prestashop.

hosting wordpress