Przejdź do głównej zawartości

Jak wyłączyć wp-cron i poprawić wydajność w WordPress?

Jeśli Twoja witryna generuje duży ruch, chcesz jeszcze bardziej zwiększysć wydajność WordPress? Jedną z możliwości jest wyłączenie wewnętrznego cron w WordPress i podmiana go na harmonogram zadań dostępny na serwerze hostingowym.

W WordPress istnieje mechanizm zwany wp-cron. Służy do automatycznego uruchamiania zaplanowanych zadań, takich jak publikowanie zaplanowanych wpisów, wykonywanie automatycznych kopii zapasowych itp. Domyślnie WordPress oraz wtyczki używają mechanizmu wewnętrznego cron do zarządzania tymi zadaniami.

Problem z wewnętrznym cronem WordPressa polega na tym, że jest on uruchamiany za każdym razem, gdy odwiedzana jest strona WordPressa. Dla witryn z niewielkim ruchem nie jest to zazwyczaj problem, ale dla witryn o dużym ruchu może to negatywnie wpływać na wydajność, ponieważ każde odwiedziny będą generowały dodatkowe zapytania do bazy danych.

Wyłączenie wewnętrznego crona WordPressa i zastąpienie go zewnętrznym mechanizmem crona może pomóc w poprawie wydajności Twojej witryny.

informacja

Jeśli twoja witryna nie ma problemów wydajnościowych lub jeśli nie masz do czynienia z dużym ruchem, nie ma potrzeby wyłączania crona. Rozważ optymalizację innych aspektów witryny, takich jak pamięć podręczna cache, optymalizacja bazy danych, optymalizacja zasobów aby poprawić ogólną wydajność.

Jak wyłączyć wp-cron w WordPress?

Aby deaktywować mechanizm wp-cron w WordPress edytuj plik wp-config.php znajdujący się na serwerze, w głównym katalogu WordPress. Aby dokonać edycji w plikach na hostingu możesz skorzystać z wbudowanego w panel hostingowy narzędzia Zarządzanie plikami lub klienta FTP.

Dodaj do wp-config.php następującą definicję:

define( 'DISABLE_WP_CRON', true);

Na przykładzie edycji plików w panelu hostingowym:

edycja pliku wp-config Edycja pliku wp-config za pomocą panelu hostingowego.

 • (1) Wejdź do katalogu, w którym znajduje się Twój WordPress,
 • w oknie po prawej stronie, odnajdź plik wp-config.php
 • (2) kliknij prawym przyciskiem myszy na wierszu i wybierz Edytuj

wyłacz wp-cron Edycja pliku wp-config: dodaj linijkę DISABLE_WP_CRON.

 • Odnajdź w pliku linijkę z definicją WP_DEBUG,
 • (1) powyżej niej wstaw definicję wyłączającą wp-cron w WordPress,
 • następnie (2) zapisz zmiany w pliku.

Mechanizm wp-cron został wyłączony. Co dalej?

Aktywowanie zadania wp-cron w panelu hostingowym

Teraz zaloguj się do swojego Panelu hostingowego Direct Admin i dodaj nowe zadanie CRON zastępujące wp-cron. Jeśli nie wiesz jak dodawać zadania na serwerze - sprawdź nasz poradnik Jak dodać zadanie cron? Czasowe uruchamianie skryptu.

Użyj następującego polecenia, wymieniając https://domena.pl na Twoją nazwę:

wget -q -O - https://domena.pl/wp-cron.php?doing_wp_cron >/dev/null 2>&1

directadmin wp cron Dodawanie zadania wp-cron po stronie hostingu.

 • Jeśli zdecyjesz że zadanie będzie uruchamiane dwa razy na godzinę, podaj 0,30 w pozycji (1) Minuta,
 • następnie wklej ** (2)komendę do wykonania**, zamieniając na odpowiedni protokół i własną domenę,
 • kliknij (3) Zapisz.

Gotowe.

Teraz przetestuj prawidłowe działanie i zaplanuj wpis testowy w WordPress.

Za co odpowiada cron w WordPress?

W WordPress, mechanizm wp-cron jest odpowiedzialny za uruchamianie zaplanowanych zadań i automatyczne wykonywanie określonych czynności w określonych momentach czasowych. Może on być wykorzystywany do różnych celów w zależności od potrzeb witryny i zainstalowanych wtyczek. Oto kilka przykładów zadań, za które odpowiedzialny jest cron w WordPress:

 • Publikacja zaplanowanych wpisów: Jeśli w WordPress zaplanujesz wpis do opublikowania w przyszłości, to zadanie cron zostanie uruchomione w wyznaczonym czasie i opublikuje wpis automatycznie.

 • Wykonanie automatycznych kopii zapasowych: Wtyczki do tworzenia kopii zapasowych często korzystają z mechanizmu cron, aby wykonywać automatyczne kopie zapasowe witryny zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

 • Aktualizacja wtyczek i motywów: Cron może być używany do sprawdzania dostępnych aktualizacji dla zainstalowanych wtyczek i motywów oraz do ich automatycznego aktualizowania.

 • Wysyłanie powiadomień lub newsletterów: Jeśli korzystasz z wtyczki do wysyłania powiadomień lub newsletterów, cron może zostać użyty do uruchamiania zaplanowanych wysyłek w określonym czasie.

 • Czyszczenie pamięci podręcznej: W przypadku witryn zastosowanych mechanizmów cache, cron może być używany do regularnego czyszczenia pamięci podręcznej w celu utrzymania wydajności witryny.

 • ..i wiele innych, zależnych od zainstalowanych wtyczek.

hosting wordpress