Przejdź do głównej zawartości

Jak wykonać aktualizacje w WordPress?

Warto posiadać aktualną wersję WordPress. Nie tylko ze względu na nowe funkcje ale przede wszystkim ze względu na poprawki. Dbaj by Twój WordPress był zawsze świeży i bezpieczny. Jak wykonać aktualizacje WordPress do najnowszej wersji? To proste.

Dbaj o to by Twój WordPress był w miarę aktualny.

uwaga

Pamiętaj! Przed aktualizacją - zrób backup. Zawsze przed aktualizacją WordPress wykonaj kopię zapasową bazy danych i plików. Zrób to za pomocą wtyczki WordPress lub za pomocą panelu hostingowego. Kopię zapasową zawsze warto mieć.

Jeśli nie wiesz jaki WordPress posiadasz, dowiedz się sprawdzając swoją aktualną wersję WordPress Core. Zobacz jak sprawdzić aktualną wersję WordPress.

Kolejność aktualizacji w WordPress

Zawsze najpierw aktualizuj sam WordPress, a dopiero potem aktualizuj swoje wtyczki i motywy. Kolejność taka jest zalecana, ponieważ aktualizacje wtyczek mogą nieść ze sobą znacznie więcej zmian niż oczekujesz. Przez to mogą oznaczać dla Ciebie więcej pracy. Kolejność w tym wypadku będzie istotna.

Aktualizacja silnika WordPress

Aby wykonać aktualizację do noweszej wersji WordPress Core:

 • Wykonaj kopię zapasową,
 • zaloguj się do swojego kokpitu WordPress,
 • następnie przejdź do (1) Kokpit -> Aktualizacje,
 • jeśli dostępna będzie aktualizacja dla Twojego WordPress, zobaczysz stosowną (2) informację,
 • aby wykonać aktualizację kliknij (3) "Zaktualizuj..."

wordpress nowa wersja WordPress. Dostępna aktualizacja do nowej wersji.

Po rozpoczęciu procesu nowy WordPress zostanie pobrany i zaktualizowany. Przebieg operacji bedziesz widział w czasie rzeczywistym. Oczekuj komunikatu o pomyślnej aktualizacji.

wordpress proces aktualizacji WordPress. Proces aktualizacji zakończony powodzeniem.

Chwilę po zakończeniu zostaniesz przeniesiony do ekranu powitalnego nowej wersji WordPress.

wordpress nowa wersja WordPress. Ekran powitalny nowej wersji.

Aktualizacja wtyczek WordPress

Jeśli chcesz wykonać aktualizację wtyczek do ich nowszej wersji, przejdź do Kokpit -> Aktualizacje. Znajdziesz tam listę Twoich wtyczek, do których dostępne są aktualizacje w repozytorium.

 • Wybierz wtyczki, (1) zaznaczając je do procesu aktualizacji,
 • sprawdzaj też (2) informacje o kompatybilności oraz opinie wszystkie te ważne informacje, które możesz znaleźć w artykule na naszym blogu Jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress.
 • wskazówka

Czytaj opinie, sprawdzaj kompatybilność wtyczek! Często z opinii użytkowników można przeczytać, iż nowa wersja wtyczki sprawia problemy lub wprowadza zmiany, na które jeszcze nie jesteśmy gotowi. Warto przeklikać przed aktualizacją po więcej szczegółów, zwłaszcza w przypadku tych mniej popularnych wtyczek. :::

 • Jeśli jesteś gotowy do aktualizacji wtyczek klikamy (3) "Zaktualizuj wtyczki".

wordpress wtyczki aktualizacja WordPress. Dostępne aktualizacje wtyczek.

Tak samo jak w przypadku aktualizacji Worpdress Core, przed wykonaniem aktualizacji wtyczek w witrynie zostanie włączony tryb konserwacji, a cały przebieg aktualizacji wtyczek będziemy mogli podglądać w czasie rzeczywistym.

wordpress wtyczki podsumowanie WordPress. Podsumowanie aktualizacji wtyczek.

notatka

Testuj. Po wykonaniu aktualizacji dobrym pomysłem jest przeklikanie strony i sprawdzenie czy wszystko działa jak należy. Jeśli zdarzy się anomalia, nic strasznego, jesteś bezpieczny - wszak zrobiłeś kopię zapasową 😎

Łatwa aktualizacja WordPress za pomocą Installatrona

Najłatwiej i najszybciej zaktualizujesz WordPress za pomocą usługi Installatrona. Oczywiście wymaga to, aby WordPress był przez niego wcześniej zainstalowany i był pod jego kontrolą. Dzięki tej metodzie jednym kliknięciem wykonasz aktualizacje silnika, wtyczek, motywów a także wykonasz kopię zapasową, która przyda się gdy napotkasz problemy. Zobacz jak łatwo i bezpiecznie możesz teraz zaktualizować swój WordPress.

(1) Po zalogowaniu się do panelu hostingu odnajdź swoją zainstalowaną aplikację WordPress. Kliknij w ikonkę ze strzałką, informującą o dostępnej ilości aktualizacji.

wordpress Installatron aktualizacja Panel hostingowy, Installatron - twoja aplikacja WordPress.

Objaśnienie opcji aktualizacji WordPress przez Installatron:

 • (1) Aktualizacja silnika. Wybór aktualnej wersji silnika WordPress, na przykładzie widać że mamy najnowszą wersję więc
 • (2) Aktualizacja wtyczek. Zaktualizujemy tylko wtyczki, zaznaczamy opcję, poniżej widzimy listę wtyczek, których dostępne są aktualizacje
 • (3) Aktualizacja motywów. Zrezygnujemy z aktualizacji Motywu, bo wiemy że ktoś tworzył nam stronę na gotowym szablonie i wprowadził swoje modyfikacje,
 • (4) Kopia zapasowa. Ustaw, aby Installatron zrobił sobie kopię zapasową przed wykonaniem aktualizacji, co ciekawe mamy okres życia takiej kopii zapasowej. Po upływie 14 dni kopia zapasowa zostanie automatycznie usunięta aby zaoszczędzić miejsce na serwerze. Mamy więc sporo czasu na testowanie.
 • (5) Kliknij przycisk "Update" i rozpocznij proces.
 • To wszystko.

wordpress Installatron aktualizacja opcje Panel hostingowy, Installatron - wybór elementów do aktualizacji.

wskazówka

Aktualizuj inne systemy. Za pomocą instalacji przez Installatrona możesz łatwiej aktualizować i zarządzać nie tylko WordPress ale także innymi systemami CMS i skryptami np. Prestashop, Matomo i wszystkimi innymi dostępnymi z poziomu autoinstalatora.

hosting wordpress