Przejdź do głównej zawartości

Jak dodać, usunąć blok Gutenberg w WordPress?

Edytor Gutenberg to nowoczesne narzędzie do tworzenia treści w systemie WordPress. Jego najważniejszym elementem są bloki, które pozwalają użytkownikom w łatwy sposób budować różnorodne treści na stronach internetowych. W tym artykule przedstawimy, czym dokładnie są bloki w edytorze Gutenberg, jak się ich obsługuje i czy warto się ich bać.

Czym są bloki w edytorze Gutenberg?

Bloki w edytorze Gutenberg to podstawowe jednostki tworzenia treści. Mogą to być elementy takie jak nagłówki, akapity, cytaty, obrazy, galerie, filmy, przyciski i wiele innych. Każdy rodzaj treści jest reprezentowany przez osobny blok. Dzięki temu, użytkownicy mogą swobodnie manipulować i dostosowywać wygląd poszczególnych sekcji strony.

Obsługa bloków w edytorze Gutenberg jest stosunkowo łatwa i intuicyjna. Główną zaletą jest interaktywny interfejs, który umożliwia przeciąganie, upuszczanie i edytowanie bloków za pomocą prostych gestów. Aby dodać nowy blok, wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk w menu i wybrać żądany rodzaj treści. Następnie można dostosować blok, wprowadzając tekst, dodając obrazy, zmieniając rozmiar, kolory, tło itp. Wszystko to odbywa się w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get), co oznacza, że edycja jest bezpośrednio widoczna na ekranie, co ułatwia tworzenie treści.

Dodawanie nowego bloku Gutenberg

Podczas wpisywania tekstu naciśnij Enter, aby przejść do nowej linii.

Następnie, naciśnij klawisz / i zacznij wpisywać nazwę bloku.

Wpisz frazę z nazwą bloku np. cytat i naciśnij Enter lub wybierz z listy. Blok zostanie dodany, a Ty możesz teraz wprowadzić jego treść.

Zaznaczanie bloku WordPress

Ważnym elementem jest wybór bloku, z którym chcesz coś zrobić. Istotne jest to w przypadku zagnieżdżenia bloków jeden w drugim. Skorzystaj z którejś z metod zaznaczania bloku Gutenberg.

Metoda 1: Kliknij na blok, który chcesz zaznaczyć. Następnie zaznacz go wybierając pierwszą ikonkę. Jej podpowiedź będzie świadczyła o tym, który blok wybierasz. Blok zostanie też podświetlony ramką.

Metoda 2: Kliknij na blok, który chcesz zaznaczyć. Następnie na pasku stanu wybierz element bloku. Blok zostanie też podświetlony ramką.

Zmiana pozycji bloku WordPress

Zaznacz blok, który chcesz przenieść. Następnie zobaczysz że aktywują się strzałki góra/dół. Klikając w nie, możesz zmienić pozycję wybranego bloku wyżej lub niżej.

Jak usunąć blok Gutenberg?

Każdy blok możesz łatwo usunąć, wystarczy że go zaznaczysz i wciśniesz klawisz Delete \ Backspace na klawiaturze. Możesz też wybrać stosowną opcję z menu.

Czy bloków Gutenberg trzeba się bać?

Absolutnie nie! Bloki w edytorze Gutenberg zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić proces tworzenia treści w WordPress. Nie ma potrzeby bać się używania bloków, ponieważ są one przyjazne dla użytkownika i umożliwiają elastyczne zarządzanie wyglądem i układem strony. Dodatkowo, korzystanie z bloków daje więcej możliwości w zakresie personalizacji i tworzenia unikalnych treści, co przekłada się na lepsze doświadczenia dla odwiedzających. A jeśli coś pójdzie nie tak - zawsze możesz cofnąć zmianę poprzez skrót Ctrl + z jak w normalnym edytorze tekstowym.

hosting wordpress