Przejdź do głównej zawartości

Błąd 550 podczas wysyłania e-mail - co to jest?

Błąd 550 w podczas wysyłania wiadomości e-mail to jeden z kodów błędów, które informują nadawcę w wiadomości zwrotnej o problemach z dostarczeniem e-mail. Aby rozwiązać problem z błędem 550, warto sprawdzić poprawność adresu e-mail, upewnić się, że Twój serwer jest poprawnie skonfigurowany - a przede wszystkim zrozumieć, dlaczego wiadomość została odrzucona.

Skąd wiadomo o błędzie 550?

Zwrotki (ang. "bounces" lub "bounce email") to automatyczne wiadomości zwrotne generowane przez serwer poczty elektronicznej w odpowiedzi na błąd w dostarczeniu wiadomości e-mail. W przypadku błędu 550, zwrotka zawiera informacje o problemie, który uniemożliwił dostarczenie wiadomości do odbiorcy. Zwrotki są używane do informowania nadawcy o problemach z dostarczeniem wiadomości e-mail. Jeśli wystąpi jakiś problem to zwrotkę (wiadomość zwrotną) otrzymasz możliwie zaraz po wysłaniu wiadomości e-mail.

550 5.1.1 : Recipient rejected User unknown

Do najpopularniejszych błędów 550 należą te, które powodują że nie można odnaleźć konta odbiorcy na serwerze docelowym. Błędy 550, które informują o braku odnalezienia użytkownika, są jednymi z najczęściej występujących problemów w komunikacji e-mailowej. Aby rozwiązać ten problem, warto dokładnie sprawdzić adres e-mail odbiorcy, upewnić się, że nie zawiera literówek ani innych błędów

 • 550 5.1.1 : Recipient rejected
 • 550 5.1.1 : Recipient address rejected: User unknown

Problem: Serwer docelowy oznajmia, że na serwerze odbiorcy nie ma takiego konta przez co wiadomość nie została dostarczona.

Rozwiązanie: Sprawdź czy poprawnie podałeś e-mail adresata, możliwe że popełniłeś błąd podczas wpisywania lub podany Ci adres e-mail jest nieaktualny. To najczęściej spotykane przyczyny. Inną przyczyną może być błędna konfiguracja DNS serwera MX po stronie odbiorcy, przez co wiadomość trafia na niewłaściwy serwer, co z kolei skutkuje niedostarczeniem wiadomości. Jeśli zweryfikowałeś poprawność adresu e-mail, a błąd nadal występuje - zgłoś Odbiorcy że ma problem z adresem e-mail, a rozwiązaniem problemu winna zająć się firma hostingowa, która utrzymuje jego serwer poczty.

Możesz też napotkać inne błędy 550 5.1.1, które wskazują na błędny adres. Tytuł błędu może się różnić w zależności od używanego oprogramowania na hostingu Odbiorcy. Przykład:

 • 550 5.1.1 : The email account that you tried to reach does not exist
 • 550 5.1.1 : Mailbox not found
 • 550 5.1.1 : Mailbox unavailable
 • 550 5.1.1 : No such user here
 • 550 5.1.1 : Recipient address rejected: User unknown in virtual alias table
 • 550 5.1.1 : Unrouteable address

550 5.2.1 Mailbox is full, quota exceeded

Błąd 550 5.2.1 Mailbox full oznacza, że limit pojemności skrzynki pocztowej, który został określony przez dostawcę usług e-mail lub administratora serwera pocztowego Odbiorcy, został osiągnięty. Skrzynka odbiorcy jest pełna, co uniemożliwia dostarczenie nowych wiadomości na konto Odbiorcy.

Błąd też może być zatytuowany:

 • 550 5.2.2 Mailbox quota exceeded (mailbox for user is full)
 • 550 5.2.1 Quota exceeded
 • 550 Inbox Full

Problem: Odbiorca (adresat) ma zapchaną skrzynkę. Oznacza to, iż wyczerpał swoją dostępną przestrzeń na własnym serwerze pocztowym, a skrzynka jest zbyt pełna, by pomieścić nowe wiadomości.

Rozwiązanie: Jeśli zależy Ci na naprawieniu sytuacji, skontaktuj się telefonicznie (lub na inny adres e-mail) z Odbiorcą i poinformuj go o tym, że ma zapełnioną skrzynkę pocztową. Odbiorca musi usunąć stare/niepotrzebne wiadomości lub wiadomość z dużymi załącznikami. Usunąć wiadomości SPAM i opróżnić Kosz lub folder " Usunięte wiadomości ".

Inny błąd 550 - czy to problem po Twojej stronie?

Jeśli otrzymasz inny błąd 550, który nie wskazuje jednoznacznie gdzie leży problem. Upewnij się że Twoja domena jest poprawnie skonfigurowana do wysyłania poczty. W tym celu przygotowaliśmy specjalny poradnik - Jak sprawdzić poprawność działania i konfiguracji skrzynki pocztowej?