Do każdego serwera wykupionego w firmie hitme.pl zapewniamy bezpłatnie utrzymanie obsługi domen do wykupionego serwera VPS.

Aby podłączyć własną domenę pod serwer VPS zaczynamy od zalogowania się do panelu SolusVM, dane adres do panelu to: https://vpspanel.hitme.net.pl:5656/ natomiast login i hasło zostały przesłane w wiadomości powitalnej podczas składania zamówienia. Po zalogowaniu widok z panelu prezentuje się następująco:


Zaczynamy od kliknięcia na link DNS widoczny w górnej części okna, na obrazku oznaczony na czerwono wtedy ukazuje nam się takie okno

W widocznym polu podajemy nazwę domeny jaką chcemy podłączyć pod naszego VPSa i klikamy na Add

Po tej czynności widać, że zawartość się strony się zmieniła i pojawiła się tabelka z nazwą domeny jak poniżej:

Warto tu zwrócić uwagę na kilka rzeczy, w pierwszej kolumnie widać nazwę domeny, którą przed chwilą dodaliśmy, następnie widzimy ile rekordów jest używanych i ile jest dostępnych. W kolejnej kolumnie, widzimy w niej serwery DNS, na które należy skierować domenę po zakończeniu całego procesu. Zanim to jednak zrobimy musimy zdefiniować jakieś rekordy dla nowo dodanej domeny kierujące na posiadany u nas serwer. Zaczynamy więc klikając na przycisk Manage

Pojawi się okno, w którym możemy dodawać i usuwać wymagane rekordy w naszej domenie, wygląda ono następująco:

Teraz w zależności od posiadanych usług uruchomionych na serwerze będziemy potrzebować różnych rekordów, Najczęściej stosowane są rekordy A są one głównie używane przy stronach www i rozwiązywaniu nazw usług. Warto na pewno dodać rekord dla domeny głównej, w przykładzie mojadomena.pl, w tym celu w polu IP Address podajemy adres IP posiadanego VPSa a pole Domain w tym wypadku pozostawiamy puste, wartości w polu TTL również nie zmieniamy i klikamy na add teraz nasza lista rekordów powinna wyglądać tak:

Podobnie dodajemy rekord A dla hosta www.mojadomena.pl, ftp.mojadomena.pl czy mail.mojadomena.pl, tyle, że w tym razem wypełniamy też pole domain podając wartość przed nazwą domeny jak www, ftp czy mail, przykładowa zawartość po modyfikacjach powinna wyglądać tak:


Jeśli na naszym serwerze chcemy utrzymywać pocztę musimy jeszcze zdefiniować co najmniej rekord MX w tym celu wypełniamy pola dla rekordu MX w sposób podobny do powyższego:

Do obsługi poczty wymagane też jest utworzenie rekordu SPF. W tym celu tworzymy rekord TXT i podobnie jak miało to miejsce w przypadku tworzenia rekordu A dla domeny głównej pole Domain pozostawiamy puste natomiast w polu Value wpisujemy np. coś takiego:

v=spf1 a mx ip4:188.116.4.242 ~all

Zastępując 188.116.4.242 adresem swojego serwera. Wygląda to mniej więcej tak:

Proszę mieć na uwadze, że powyższy opis nie wyczerpuje tematu konfiguracji poczty, jest to proces bardzo złożony i ten poradnik nie wyczerpuje całego zagadnienia, nie jest to jego celem ani nie są omawiane zagadnienia takie jakL DKIM, DMARC czy Reverse DNS


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę. że przy dodawaniu rekordów A widać rekord vps.mojadomena.pl, zalecane jest aby utworzyć jakiś dodatkowy rekord A będący nazwą hostname dla VPSa, zapewni to prawidłowe rozgłoszenie się usług, czasem rekord taki jest sprawdzany przez dostawców poczty. W tym celu musimy jeszcze zmienić hostname naszego VPSa , robi się to w panelu SolusVM w zakładce hostname. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Wpisujemy nazwę hosta vps.mojadomena.pl i klikamy na Change, następnie musimy uruchomić ponownie nasz VPS, dlatego w zakładce General klikamy na Reboot.